Yeni Orta Asya : Ya da Ulusların İmal Edilişi Olivier Roy

ISBN:

Published:

Paperback

272 pages


Description

Yeni Orta Asya : Ya da Ulusların İmal Edilişi  by  Olivier Roy

Yeni Orta Asya : Ya da Ulusların İmal Edilişi by Olivier Roy
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, AUDIO, mp3, ZIP | 272 pages | ISBN: | 10.11 Mb

Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan: 1990larda bağımsızlık ilan ederek kurulan bu yeni ulus-devletlerin gerçeğini nasıl anlayabiliriz? Orta Asyada ne değişti? Neler değişmeden kaldı? Yakın bir gelecekte bu ülkeleri, muzMoreAzerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan: 1990larda bağımsızlık ilan ederek kurulan bu yeni ulus-devletlerin gerçeğini nasıl anlayabiliriz?

Orta Asyada ne değişti? Neler değişmeden kaldı? Yakın bir gelecekte bu ülkeleri, muz cumhuriyeti benzeri petrol cumhuriyetleri olarak mı göreceğiz?Bu yeni devletlerin hepsinin dil, toprak ve etnik nüfus yapısı anlamında birer sovyet icadı oldukları tarihsel gerçeği kavranmaksızın bugün çizdikleri manzaranın anlaşılamayacağını düşünüyor Fransız araştırmacı Olivier Roy. Uzun yıllara ve bölgede yaptığı gözlem ve araştırmalara dayanan kitabında, Orta Asyanın 20. yüzyıldaki sosyal, kültürel ve siyasi tarihini, bölgenin Rusya tarafından fethinden başlayarak katediyor.

Rus İmparatorluğundaki müslüman reformcu hareketleri, Bolşevik Devrimi sonrasında bölgenin sovyetleştirilmesini, SSCBnin milliyetler ve etnikleştirme politikasını ve sovyet yönetimi altında eski dayanışma gruplarının yeniden biçimlenmesini anlatıyor- bölgenin İslam ve milliyetçilik açısından bugününü ve ortaya çıkan yeni jeostratejik bağlamda yeni devletlerin Rusya, Türkiye, İran ve ABD ile ilişkilerini değerlendiriyor.Olivier Roynın anlattığı güncel tarih, Türkiyeden Orta Asyadaki bu uzak, yakın akrabalarımıza bakışımızın ne tür çarpıklıklar, bilgisizlik ve zayıflıklar taşıdığını çok iyi sergileyecek okura...Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Yeni Orta Asya : Ya da Ulusların İmal Edilişi":


chambresairial.com

©2012-2015 | DMCA | Contact us